eMTB SYSTÉM

Systémy Shimano, které uspokojují potřeby každého jezdce a poskytují maximální výkon a spolehlivost, tvoří srdce našich elektrokol . Se Shimano STePS posouváte své limity a objevujete nové horizonty. Ať už se na kole dopravujete do školy či práce, nebo si užíváte sportovní vyjížďku v terénu, se Shimano STePS si užijete nespoutanou zábavu a nekonečné výhledy do krajiny, z jinak často nedosažitelných vrcholů.

Shimano STePS 6000

Pro městská, trekingová a levnější kola se používá tento starší a ekonomicky dostupnější systém pohonu.

Motor váží 3,2 kg, přičemž je schopen dosáhnout maximální kroutící moment 50 Nm. Vyznačuje se tichostí, integrovanou řídící jednotkou, snímačem otáčení klik a torzním snímačem síly šlapání. Samotný motor je poměrně malý, což má velkou výhodu pro jízdu v terénu a s tím související vysokou světlost kola.

Napětí motoru je 36V, přičemž výchozí výkon dosahuje standardních 250 Wattů. Motor lze skladovat v teplotách -20°C až +70°C, samotnou jízdu praktikovat v rozmezí -10°C až +50°C.

K dispozici jsou dva modely motoru ze série 6000. Model DU-E6010 se používá výhradně u kol s torpédovou brzdou, zatímco model DU-E6001 je vhodný pro ostatní typy kol.

Baterie LiIon je umístěná v rámu (2 modely) nebo i na nosiči kola (1 model). Většina modelů dostupných v Česku se dodává s kapacitou 418 Wh, nicméně lze sehnat i kapacitu 504 Wh (tahle je spíše raritou). Baterii je nutné pořizovat dle typu motoru (buď DU-E6001 nebo DU-E6010). Všechny typy jsou vybaveny BMS systémem (Battery Management System), který ji chrání před přehřátím, zkratem nebo přebitím. Nejdůležitější je však ochrana předlikvidačním poklesem napětí.

Hmotnost baterie v rámové variantě je od 2,55 kg, ve variantě nosičové od 2,66 kg.

Varianta o kapacitě 418 Wh (36V; 11,6 Ah) se nabíjí do plného stavu 4 hodiny (existuje však i možnost "rychlonabíjení" - kapacita 80% je dosažena po pouhých 2 hodinách), přičemž skladování a nabíjení baterie je vhodné pouze za teplot 0°C až 40°C (u skladování však doporučujeme alespoň 10°C). Provoz baterie má totožný teplotní rozsah jako u motoru (tj. -10°C - +50°C). Životnostvýrobce garantuje počtem nabíjecích cyklů - po 1000 plných dobitích musí mít kapacitu alespoň 250 Wh.

Shrnutí

Celkově lze Shimano Steps 6000 shrnout jako rozumný systém pohonu se silným servisním zázemím. Mechanik má k dispozici komplexní manuály, všechny díly lze bez problémů zajistit. Pokud je však možnost volby, určitě doporučíme novější systém Shimano Steps 8000. 

 

Shimano STePS 8000

 

Horská kola s pohonem Shimano by měla být vybavena silnějším pohoenm Steps 8000. Tato novinka se vyznačuje několika vylepšeními, které oceníte především v prudkých stoupáních v terénu.

Motor u varianty Steps 8000 s technickým označením DU-E8000 váží 2,88 kg (bez krytu), což je o více než 300 gramů méně, než starší varianta Steps 6000.

Další výhodou je maximální kroutící moment, který u této verze dosahuje až 70 Nm. Technickým standardem je i nadále napětí 36V a výstupní výkon o hodnotě 250W. 

Většími obměnami prošla vnější konstrukce motoru a hlavně jeho tvar. Je přizpůsoben pro kola s kratší řetězovou vzpěrou a zároveň pro jízdu v terénu, kde je nutná vyšší světlost pro průjezd. Další vychytávkou je vycentrování klik přesně mezi trojici montážních bodů. Tento systém má za následek lepší efektivitu při šlapání i samotného tahu elektropohonu.

Na rozdíl od slabší verze Steps 6000 došlo i k zúžení Q-faktoru (užší kliky) na pouhých 177 mm. To je prakticky stejně jako běžné kliky Shimano XT. Užší Q-faktor má za následek lepší zdvih pedálu a opět lepší průchodnost terénem.

Baterie se vyrábí ve dvou variacích dle typu uchycení o hmotnosti od 2,65 kg. Běžnější je uchycení do středu rámu, která je lehčí, integrovaná baterie do rámu váží 2,9 kg. Oba typy baterie jsou kompatnější, voděodolné a s vyšší odolností proti vibracím a nárazům.

Kapacita baterie je 504Wh (36V; 14Ah), výrobce garantuje alespoň 60% kapacity po 1000 plných nabíjecích cyklech. Provoz baterie má totožný teplotní rozsah jako u motoru (tj. -10°C - +50°C). Stejně jako u nižší třídy je i tato baterie vybavena BMS systémem (Battery Management System), který ji chrání před přehřátím, zkratem, přebitím a hlavně před likvidačním poklesem napětí.

Shrnutí

Shimano Steps 8000 je jeden z nejmodernějších a nejpromyšlenějších elektropohonů současnosti. Skvěle poslouží v nejnáročnějších podmínkách, je velmi lehký a prakticky vůbec neovlivňuje geometrii kola. Je to skvělá volba pro všechny MTB elektrokola.

 


všechny novinky

Servisní práce
provádíme do 24 hodin

zakládáme si
na osobním přístupu

Seřízené kolo vám
dovezeme po Kraji Vysočina